Pożyczka ze złą historią – kto i kiedy może dostać?

Widnienie w bazach BIK i BIG to pierwszy czynnik powodujący odmowę podczas wnioskowania o pożyczkę ze złą historią lub kredyt w banku. Negatywna historia kredytowa, nawet jeśli dotyczy problemów finansowych w przeszłości, w bazach „wisi” przez minimum 5 lat od spłaty zaległych zobowiązań i niestety, w mniemaniu banków świadczy o niesolidności. Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku firm pożyczkowych, jednak i tutaj należy spełnić określone wymagania, które pozwolą uzyskać zobowiązanie.

Kiedy BIK nie jest sprawdzany?

Hasła reklamowe pożyczek bez BIK znane są niemal wszystkim. Jednak nie każdy wie, że proces uzyskania pożyczki ze złą historią kredytową i w tym przypadku objęty jest oceną ryzyka udzielenia zobowiązania. Każda instytucja finansowa ma obowiązek upewnienia się, że klient będzie mógł spłacać zobowiązanie. Według polskiego prawa, a dokładniej art.9 z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz.U. 2011 Nr 126 poz.715)1 banki i parabanki udzielające zobowiązań finansowych muszą określić zdolność wnioskującego, a do tego wykorzystać mogą:

  • dostępne bazy, czyli BIK, BIG i inne, albo
  • informacje od pożyczkobiorcy w formie specjalnego oświadczenia o dochodach.

W tym drugim przypadku nie mają znaczenia wcześniejsze problemy ze spłatą ani zła historia, istotna jest wyłącznie wysokość dochodów, która umożliwi spłatę zobowiązania.

Pożyczka ze złą historią – kiedy odmowa spotka nawet ze strony firmy pożyczkowej?

Wśród ofert proponowanych przez instytucje pozabankowe znajdują się między innymi pożyczki ze złą historią, pożyczki dla zadłużonych i bezrobotnych i pożyczki bez BIK. Każda z nich, mimo mniej rygorystycznych warunków, jak w przypadku banków, posiada kryteria, które trzeba spełnić. O ile negatywna historia kredytowa czy zadłużenia nie są aż tak istotne, to dochody, które umożliwią spłatę zobowiązań już tak. Konieczne jest dysponowanie takim budżetem, który pozwoli w terminie regulować raty za pożyczkę ze złą historią, mimo posiadania innych zobowiązań.1